fbpx

Çalışan Annelere Öneriler

Çalışan Anne

ÇALIŞAN ANNELER İÇİN TAVSİYELER

Son yıllarda kadınların iş hayatında oldukça fazla yer almaya, önemli başarılar elde etmeye başladıkları görülmektedir. Kadın artık iş hayatının olmazsa olmaz ve çok önemli bir parçası. Öyle eski zamanlarda ki gibi evinin kadını, çocuklarının annesi olmaya da niyetli değil çoğu kadın. Tam aksine hem kariyer yapıyorlar hem de çocuklarını yetiştiriyorlar. Üstelik çoğu zaman her ikisinde de oldukça başarılı oluyorlar. Hal böyle olunca bir yandan iş hayatındaki yükümlülüklerini yerine getirmek bir yandan da annelik görevlerini ve sorumluluklarını yerine getirmek kimi zaman oldukça yorucu ve de yıpratıcı olabiliyor.

Aynı anda birden fazla iş ile uğraşmak ve taşıyabileceğinden çok daha fazla yük almak kimi zaman çoğu kadını havlu atma noktasına getirebiliyor. İşte bu noktaya ulaşmadan ve pes etmeden önce birazdan bahsedeceğim tavsiyelere göz atabilirsiniz. En azından süreci planlayabilmeniz ve kendi açınızdan çok daha rahat ve kolay atlatabilmeniz için faydalı olduğunu göreceksiniz.

Peki, çalışan anne olmayı kolaylaştırmanın yolları nelerdir?

 • Biz kadınlar her daim alabileceğimizden çok daha fazla yükü ve sorumluluğu almaya gönüllüyüzdür. Oysa aile içerisinde ve programınızda yapacağınız ufak planlamalar sizi bu gereksiz sorumlulukların altında ezilmekten kurtaracaktır.
 • Aile bireyleri ile görev paylaşımında bulunun. Örneğin, işten döndüğünüzde ortaya atılmış bir ceketi, boş bir su bardağını, her tarafa dağılmış oyuncakları siz topluyorsanız bu çokta doğru olmayan bir görev paylaşımı olduğunu gösterir. Eşiniz eve geldiğinde ceketini kendi asabilir, kızınız oyuncaklarını kendi toplayabilir, oğlunuz içtiği suyun bardağını mutfağa götürebilir. Bu noktada önemli olan, aile bireyleri ile birlikte görev dağılımını yapmak ve evin kurallarını belirlemektir.
 • İş ve ev ile ilgili bir program oluşturun. Bu programı kendi iş yoğunluğunuza ve evinizin, eşinizin, çocuğunuzun ihtiyaçları doğrultusunda hazırlamaya özen gösterin.
 • Hazırladığınız programa sadık kalmaya çalışın. Acil durumlar ve beklenmeyen değişiklikler dışında programınıza harfiyen uymanız size zaman yönetimi konusunda oldukça faydalı olacaktır.
 • Programlarınızı günlük, haftalık ve aylık olarak planlamanız size çok daha fazla yardımcı olacaktır. Böylelikle adım adım ve hiçbir şeyi gözden kaçırmadan bir program oluşturabilirsiniz.
 • Program içerisinde mutlaka kendiniz için de yer ayırın. Her günün mutlaka uygun olan bir vaktini 5 dakika dahi olsa kendiniz için ayırın. Böylelikle bir süreliğine de olsa soluklanmak için bir fırsatınız olacaktır.
 • Günlük yemek planlaması yapabilirsiniz. Aile bireyleri ile birlikte ortak menüler çıkartabilirsiniz. Böylelikle her akşam işten döndüğünüzde kararsızlık ile vakit kaybı yaşamamış olursunuz. Aynı zamanda pişirmeye kadar verdiğiniz yemekler için ön hazırlığını bir akşam önceden yapabilir, kendinize göre pratik yöntemler bulabilirsiniz.
 • Haftanın belli bir gününü ve belli bir saatini temizlik için ayırabilirsiniz. Hatta gerektiği durumlarda eğer fırsatınız varsa profesyonel ev temizlik hizmeti alarak kendinizi bu yükten kurtarabilirsiniz.
 • Aile olarak aktiviteler yapabilmek için mutlaka programınıza “ Aile Zamanı”nı eklemelisiniz. Bu aile bireylerinin bir birlerine bağlılığını arttıracaktır. Her bireyin kendi günlük planlarından sonra bir araya gelmesini de sağlayacaktır.
 • Aynı programlamayı çocuklarınızla baş başa vakit geçirmek için de planlamalısınız. Örneğin, akşam yemeğinden sonraki yarım saati onlarla oyun oynayarak, sohbet ederek geçirebilirsiniz. Bu durum hem çocuklarınıza iyi gelecek hem de çalışırken onlara vakit ayıramadığını düşünen siz ebeveynlere iyi gelecektir.
 • Ev işleri, çocuklar derken tabii ki eşinizi de ihmal etmemeniz gerekiyor. Mümkün olduğunca baş başa vakit geçirmeye çalışın. Anne baba olmadan önce bir çift olduğunuzu hatırlayın. Örneğin, belirli zamanlarda profesyonel ve güvenilir bir çocuk bakıcısı bulabilir ve çocuklarınızı ona emanet ederek siz de eşinizle bir sinema ya da konser keyfi yapabilirsiniz.

Çalışan anneler için baş etmesi en zor şey, vicdanen rahatsız hissetmeleridir. Çocuklarını ihmal ettiklerini, onlarla vakit geçiremediklerini, onlar için yeterli olmadıklarını düşünürler. Oysaki sadece yapılacak ufak planlamalar ve düzenlemelerle hem iyi bir iş kadını hem de iyi bir anne olmak oldukça kolaydır. Yapılan araştırmaların çoğu gösteriyor ki, çalışmayan annelerde çalışan annelere oranla çok daha fazla depresyon, öz güven eksikliği, panik atak, iletişimsizlik gibi sorunlar gözlemleniyor. Bu durumda, çalışan anneler olarak planlı olduğunuz sürece her şeye gücünüzün yetebileceğini ve başarabileceğinizi asla unutmayın!

Leave a Comment