fbpx

Çocuklarda Diş Fırçalama Eğitimi

Diş Fırçalama

Anneler bebekleri 6-8 aylıkken, bebeklerinin diş temizliğine başlamalıdır. Bir bezi veya uygun bir mendili nemlendirerek dişlerin çiğneme yüzeyinin temiz tutulması gerekiyor. Bu konuda bilgilendirilmiş annelerimiz bu sorumluluğu titizlikle ve düzenli bir biçimde yerine getiriyor. Ancak çocuklarınız büyümeye başladıkça bu sorumluluk kendilerine geçiyor ve diş fırçalama konusu bir kabusa dönmeye başlıyor. Bu dönemi daha rahat geçirebilmeniz adına sizler için birkaç önerimiz var.

Öncelikle Siz Fırçalayın

Çocukların tanıklık etmesi en iyi ikna yöntemidir. Fırçalamasını söylemek yerine örnek olmalısınız Sizden görmesi, yapması gerekilen bir iş olduğunu anlamasını sağlayacaktır. Fırçalama saati gibi terimler üreterek de aklında bir yer edinebilirsiniz.

Bigilendirin

Onlara diş sağlığı, çürük ve çürüğün etkilerini  anlatın. Diş fırçalamanın ne şekilde çürüğün önüne geçtiğinden bahsedin. Çok sevdiği yapışkan şeker ve çikolataları yedirebilir, dişlerinde nasıl kalıntı bıraktığını gösterebilirsiniz. Sonrasında tabii ki fırçalatıp nasıl  dişlerinin kahramanı olduğunu kendisinin görmesini sağlayın.Unutmayın görmek onları herzaman daha fazla ikna edecektir.

Diş Fıçasını ve Macununu Ona Seçtirin

Onun seveceği, kullanırken kendine ait hissedeceği diş macunu ve diş fırçası alışverişine çıkın. Severek kullanabileceği bir sürü model alabilirsiniz. Kontrolü ona hissettirmeden elinizde tutmanız sıkılmamasını sağlayacaktır. Onu dişlerine uygun büyüklükte ve uygun yumuşalıkta fırçalara yönlendirin.

Diş Fırçalamayı Aktivite Haline Getirin

Keyifli anlar yaşayın. Bunu yalnız çocuklarınız değil sizde seveceksiniz. Dişlerinizi ailecek fırçalayabilirsiniz. O sizinkini, siz onunkini fırçalayabilirsiniz. Arkadaşlarıyla buluşma zamanlarında mutlaka fırçanız yanınızda olsun. Arkadaşlarıyla beraber fırçalamak ona çok daha iyi hissettirecektir.

Ve düzenli diş hekimi ziyaretlerini unutmayın. Çocuğunuzun ağız ve diş sağlığı gelişiminde yönlendirici ve eğlenceli çözümler üreteceklerine eminiz.

Leave a Comment