fbpx

Çocuklarda Oyun Oynamanın Önemi

Oyun Oynamanın Önemi

“Çocukların oyunu oyun değil, onların en gerçek uğraşıdır.” Montaigne

Yüzyıllar önce ünlü İngiliz denemecisinin söylediği bu sözü anlamaya çalışan pedagoglar, psikologlar bu sözün doğruluğunu her geçen gün daha da kanıtlayan bilimsel sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar gösteriyor ki çocuklar için oyun sandığımız gibi bir hobi, zaman geçirme aracı değil gerçek bir uğraş ve ihtiyaçtır.

Çünkü çocuklar duygu ve düşüncelerini oyun aracılığıyla ifade edebiliyor. Ayrıca oyun çocukların bedensel, ruhsal, dilsel ve sosyal gelişimlerinin olmazsa olmaz aracıdır. Çocuklar oyun sırasında özellikle grup oyunlarında; paylaşmayı, sosyalleşmeyi, diğergamlığı, başkalarına kendini ifade edebilmeyi, bir diğeri ile empati kurabilmeyi, yaşadığı problemleri çözebilmeyi öğrenir. Aynı zamanda oyun oynamak gerçek dünyanın küçük bir benzetmesi olduğu için sosyal normları, toplumsallaşmayı da öğrenirler.

Tüm bunların yanı sıra çocukları fiziksel gelişim açısından da destekler; oyun yolu ile hem kaba motor beceriler (yürüme, koşma gibi beceriler) hem ince motor beceriler ( el-parmak kullanma becerileri) gelişir. Çocuk biriken fiziksel enerjisini de oyun yolu ile atarak daha sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olmanın yanı sıra dikkat dağınıklığı da azalacaktır.

Bu araştırmaların sonuçları gösteriyor ki; oyun çocuğun olmazsa olmaz ihtiyacı ve gelişim kaynağıdır. Bu nedenle çocuk oynamak istediği zaman çocuğa uygun bir ortam ve imkan tanınmalıdır fakat bu imkan çok fazla oyuncak alma ile değildir aksine çocuklara sade ve az sayıda oyuncaklar alınarak çocukların bu oyuncakları çok yönlü, işlevsel olarak kullanmasını ve hayal güçlerinin geliştirilmesi sağlanmalıdır. Çocuklar oyun oynarken siz de onlara eşlik ederek doğru yönlendirmelerle çocuğun yaratıcılık, zeka ve öğrenme kapasitesini geliştirebilirsiniz. Duygusal olarak da çocuklarınızla oyun oynayarak onların oyunlarında vermeye çalıştığı mesajları, duygu ve düşüncelerini daha somut bir şekilde anlayabilirsiniz.

Haydi oyuna o zaman 🙂

Psikolojik Danışman Kader KILINÇ

Leave a Comment