fbpx

Doğru Ebeveyn Tutumu Nasıl Olmalıdır?

Doğru Ebeveyn Tutumu

NASIL EBEVEYNSİNİZ, HANGİ TUTUM SİZE AİT?

Bugün size birkaç çeşit ebeveyn tipinden ve farklı farklı tutumlardan bahsedeceğim. Bu tutumları belki farkında olarak belki de farkında olmadan sergiliyorsunuzdur. E tabi sergilediğiniz tutum ve davranışa göre de çocuğunuzun ahlaki ve dünya değerleri değişecektir. Ona göre kendinde bir kimlik ve karakter oluşturacaktır.

Eğer çocuğunuzu büyütmekte zorlanıyorsanız belki tutumlarınızda bir sorun vardır.

İsterseniz başlayalım bakalım siz hangisisiniz?

Çocuk eğitiminde 2 ana madde vardır. Birincisi duygusal destek ikincisi kontrol etme yani kurallar.

  1. Eğer çocuğunuza aşırı duygusal destek veriyor aynı zamanda da kontrol yetkiniz çok düşükse yani çok özgür bırakılan ve hep pohpohlanan bir çocuk var ise siz AŞIRI İZİN VERİCİ EBEVEYN kategorisine giriyorsunuz.
  2. Eğer düşük düzeyde kontrolünüz varsa ve aynı zamanda da duygusal desteğiniz de düşükse yani çocuğunuzun bütün gün ne yaptığından bihaber olmakla beraber onu sarıp sarmalama konusunda da eksikseniz siz İHMAL EDEN EBEVEYN kategorisine giriyorsunuz.
  3. Eğer düşük düzeyde duygusal destekle beraber yüksek düzeyde kontrolünüz varsa yani sürekli onu yönetip emirler görevler verip, duygusal manada da tatmin etmiyorsanız siz OTORİTER EBEVEYN kategorisine giriyorsunuz.
  4. Eğer yüksek düzeyde duygusal destek verip yüksek düzeyde de kontrol ediyorsanız yani neyi neden istediğinizi onu sevip sayarak ifade ediyor ve olması gereken kuralları beraber mantık ve muhakeme çerçevesinde ifade ediyorsanız o zaman siz YETKİN EBEVEYN kategorisine giriyorsunuz.

İstediğimiz ve olması gereken yetkin ebeveyn modeli. İnceleyin bakalım siz hangi kategoridesiniz.

Eğer;

– Yanlış giden şeyleri fark ettiyseniz ve değişmek istiyorsanız psikolojik destek için,

– Yardıma ihtiyacınız varsa ve tek başınıza halledemeyeceğinizi düşündüğünüz durumlarda da her türlü bakıcılık ve evde hizmetler için yanınızda olduğumuzu unutmayın.

Leave a Comment