fbpx

Evlenmeden Önce Konuşun

evlenmeden önce

EVLENMEDEN ÖNCE PARTNERİNİZ İLE MUTLAKA KONUŞMANIZ GEREKEN 5 ÖNEMLİ KONU

Evlilik, bir birini seven iki bireyin birleşmesinin yanı sıra beraber çıkılan yeni bir yolculuğun da başlangıcıdır aynı zamanda. Bu yolculuğa çıkmadan önce bireylerin bir birlerini tanımaları, ilerleyen dönemde hayatlarını etkileyecek önemli konuları önceden konuşmaları, bir birlerine karşı açık ve net olmaları oldukça önemlidir.

Genelde sahip olunan yanlış algı çiftlerin yalnızca bir birleri ile aynı düşüncede, inançta olurlarsa anlaşabilecekleri yönündedir. Oysa her insanın biricik olduğunu düşündüğümüzde bu durum oldukça hayalî kalmaktadır. Partneriniz ile bire bir aynı olmanız mümkün değildir ki aynı olmamız aslında en doğru ve sağlıklı olandır. Ancak bazı durumlarda ortak paydada buluşabilmek, hemfikir olmak ve aynı zamanda karşılıklı olarak farklı düşüncelere de saygı duymak evliliğin olmazsa olmazları arasındadır. Bu noktada asıl önemli olan ise, belirli noktaları önceden konuşup fikir birliğine varmaktır. Karşınızdaki insanın düşüncelerini, huyunu, davranışlarını değiştirmek yerine olduğu gibi kabul edebiliyor ve belirli bir noktada buluşabiliyorsanız “evet” demelisiniz. Bu şekilde uzun ömürlü bir evliliğe adım atmak mümkün olacaktır.

Evlenmeden önce konuşulması gereken 5 önemli konu şu şekildedir;

  1. PARA:

Evlendikten sonraki dönemde her iki birey çalışıyor da olsa ortak bir bütçeye sahip olmaya başlayacaksınız. Bu noktada bir birinizin para harcama alışkanlıklarını gözden geçirmeli, sizin hedeflerinizle, talep ve beklentileriniz ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Evinize giren paranın kontrolünü ortak bir şekilde yapmalısınız. İhtiyaçlarınızı, önceliklerinizi belirlemeli ve doğrultuda bir bütçe planlaması yapmalısınız. Bu durumları evlenmeden önce konuşmak ve ortak bir karar varmak sonradan doğabilecek maddi içerikli sorunların önüne geçecektir.

  1. AİLE:

Evliliğin gerçekleşmesinden, yürümesinden tutun da bitmesine kadar ailenin etkisi oldukça fazladır. Evleneceğiniz kişinin aile bireylerini ve aile yapısını yakından inceleyip tanımaya çalışmalısınız. Bu hem evleneceğiniz kişi hakkında fikir sahibi olmanıza hem de ona dair detayları daha iyi bir şekilde anlamlandırmanıza olanak sağlayacaktır. Her iki tarafta evlendikleri zaman ailelerinden ayrılacak ve kendi yaşamlarını kuracaktır. Bu noktada ortak yaşam alanınız ve ortak bir aile birliğiniz kurulacaktır. Evlilik öncesinde ise, anne babalarınıza ziyaret sıklığı, anne babaların gelip kalması, onlara yakın oturmak vs. gibi konuların mutlaka konuşulması ve fikir birliğine sağlanması gerekmektedir.

  1. ÇOCUK:

Evliliğin bir diğer önemli kilit noktası ise çocuktur. Çocuk sahibi olma isteğiniz, çocuk yetiştirme şekliniz gibi konuları mutlaka önceden konuşmalısınız. Evlilik öncesinde bu gibi düşünceler her ne kadar uzak gibi görünse de bu konuyla ilgili düşüncelerinizi açık ve net şekilde anlatmalısınız. Çoğu evlilikte krizlere neden olan sorunlardan birisi çocuk sahibi olma zamanıdır. Çiftlerden birisi hemen bir çocuk sahibi olmak isterken bir diğeri bir süre evliliğin tadını çıkarıp birkaç yıl sonra çocuk sahibi olmak isteyebilir. Ya da biri çocuk sahibi olmak isterken diğeri bunu hiç istemeyebilir. İleriki dönemlerde daha büyük krizlerle karşı karşıya kalmamak adına bu konular evlilik öncesinde konuşulmalı ve her iki tarafta açıkça fikrini ortaya koymalıdır.

  1. ÇALIŞMA:

Evlenmeden önce netleştirilmesi gereken bir diğer konu ise çalışma durumudur. Halk arasında yaygın olan düşünceye göre erkek çalışan evine ekmek getiren kişiyken, kadın evinde oturan ve çocuklarına bakan kişidir. Oysa günümüzdeki yaşam şartları ve değişen durumlar her iki kişinin de çalışmasına imkan sağlarken bir yandan da geçim sıkıntıları çekmemek adına zorunlu kılmaktadır. Özellikle evlilik öncesinde kadının çalışmıyorsa, istediği zaman çalışmaya başlayabileceğini ya da çalışıyorsa çocukları olduktan bir süre sonra da çalışma hayatına yeniden dönebileceğini açık ve net bir şekilde belirtmelidir.

  1. İŞ BÖLÜMÜ VE PAYLAŞIM:

Evlilik öncesi üzerinde konuşulması gereken bir diğer önemli nokta ise çiftler arasındaki iş bölüşümü ve paylaşımdır. Bu noktada ev içerisinde ve dışında genel olarak sorumluluklarınızı ve yapacaklarınızı belirlemeniz, bu sorumlulukları eşit şekilde paylaşmanız oldukça önemlidir. Adil bir şekilde gerçekleştirilen iş bölümü çiftlerin hem özel hem de evlilik hayatını oldukça kolaylaştıracak bir etkendir. Her iki tarafında bütün sorumluluğu tek başına yüklenmesindense bunun doğru şekilde dağıtılması önemlidir. Bu nedenle evlenmeden önce partneriz ile bu konu hakkında konuşmalı ve ortak bir noktada buluşmalısınız.

Tüm bu noktalar sizler için önemsiz, konuşulması gereksiz gibi görünse de bir evlilikte pek çok krize neden olan en temel konulardır aslında. Büyük umutlar, heyecan ve aşkla çıktığınız bu yolculuğun hayal kırıklığı, mutsuzluk ile sonlanmaması adına bu konuları masaya yatırmak, üzerine düşünmek ve karar varmak en sağlıklı ve doğru yol olacaktır.

Leave a Comment