fbpx

Gülümseyin, Çekiyoruz!

Gülümseyin

Gülümsemek, şu aralar toplumda ihtiyaç duyduğumuz en acil duygu. Dışarı çıkıp bir bakın. Gülümseyerek gezen kaç tane insan var? Herkes kendi işlerini halletmek ile, bir yere yetişmekle meşgul. Kimsenin kimseyi fark edecek hali kalmamış. Bırakın gülümsemeyi, somurttuklarının bile farkında değiller. Yanlışlıkla göz göze gelseniz, hızla kafasını çevirip bu bana niye baktı şimdi gibi düşüncelere dalarlar.

Biraz da Avrupa ülkelerinden bahsedelim. Onlardaki gülümseme ahlakından. Yurtdışına çıkanlar bu duyguyu bilirler. Özellikle Türklerin en çok şaşırdıkları olaylardan biri de insanların sürekli onlara gülümseyerek merhaba demeleridir. Yurtdışına ilk çıktığımda buna ben de çok şaşırmıştım. Ama çok hoşuma gitmişti, takdire şayan bir davranıştı. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan, insanları tanımadan, sadece insan olduğu için hatırı olan bir merhabaydı.

Ne kadar olgunca ne kadar sıcak bir davranıştı. O ülkeye gezmeye gitmişsiniz ve hiç kimseyi tanımıyorsunuz, birçok yeri de bilmiyorsunuz ve herkes size evine gelmiş misafir edasında gülümseyerek hoş geldin diyor. Kendinizi daha mutlu ve daha özgüvenli hissediyorsunuz ve yüzünüzde sebepsiz bir mutluluk ifadesiyle geziyorsunuz.

Bence bu davranışı sergileme en çok biz Türklere yakışır. Biz de misafire verilen değer, insanlara yardım etmeyi aşılama duygusu, dertli insanların derdiyle dertlenme ve onların yaralarını sarmaya çalışma çabası başka hiçbir yerde olamayacak kadar yoğunken belki de en çok somurtan toplum biziz. Bu çelişkiye birimizin dur demesi gerekmez mi?

Bilim adamları insan vücudunun hareketlerini sağlayan 600’ün üzerinde adale olduğunu söylüyor. Ve yüzümüzü asmak için kullandığımız adale sayısı 43 iken gülümsemek için sadece 17 adale kullanmamız yeterli oluyor.

Gülümsemek için bir fotoğraf çekmeye, komik bir olay yaşanmasına, sizi mutlu edecek bir hediyenin gelmesine, başarı elde etmeye gerek yok. Aslında hiçbir sebebe gerek yok. Sadece sizin siz olmanıza gerek var.

Kendiniz için GÜLÜMSEYİN! Hayatta var olduğunuz için! Doğanın güzelliklerini görebilecek gözünüz, baharın sesini, kuşların cıvıltılarını duyabilecek kulağınız olduğu için GÜLÜMSEYİN!

Yorum Yaz