fbpx

Hayır Diyememenin Nedenleri Nedir?

Hayır Diyememe

HAYIR DİYEMEMENİN ALTINDA YATAN EBEVEYN ETKİSİ

Bazı yetişkinlerin en büyük problemlerinden biridir hayır diyememek. Bu yüzden istemedikleri çok şey yapmak zorunda kalırlar. Bazen bir iş ya da projede, bazen hayati meselelerde, bazen de kendilerini maddi olarak sıkıntıya sokacak durumlarda hayır diyemezler. Şu an yok artık diyeceksiniz ama hayır diyemediği için istemediği evliliği yapan birçok insan var.

PEKİ NEDEN BİR İNSAN BU KADAR AĞIR DURUMLARDA BİLE HAYIR DİYEMEZ?

  • Karşıdaki insanı kırmak istememe
  • Kendini nasıl ifade edeceğini bilememe
  • Dışlanma ve yadırganma korkusu
  • Stres ve kaygı oluşursa baş edememe korkusu

BU PROBLEMİN KAYNAĞI NE OLABİLİR?

Tabi ki bu sorunu birebir ele aldığımızda çok farklı nedenler görürüz. Bazı vakaların altında yatan sebep terk edilmişlik ve yalnız kalma korkusuyken, bazılarında özgüven eksikliği olabiliyor. Ama bunların da köküne indiğimizde bireyin baskıcı, otoriter, disiplinli ebeveynlerle yetişmiş olduğunu diğer oranlara göre çok fazla görüyoruz.

Birey her ne kadar anne-babasını sevip saysa da onların bakım hizmetlerini seve seve görse, ihtiyaçlarını karşılasa, taleplerini yerine getirse de seanslarda geriye dönük kurdukları cümleler hemen hemen hep aynı:

‘’ Keşke annem ya da babamla oturup konuşabilseydim. Keşke bu kadar sert olmasalardı da birbirimizi konuşarak anlamaya çalışsaydık, sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyduğumuz zamanda bir bakışlarından korkmasaydık. Bir şeyi yapmak istemediğimizde korkudan yapmak zorunda kalmasaydık vb.’’

Biz ebeveynler bazen çocuklarımızın ne istediğini kaçırabiliyoruz. Görmezlikten geliyor ya da birçok sıkıntı ve koşuşturmaca arasında uğraşmak istemediğimizden dolayı kesin çizgiler koyabiliyoruz. Farkında olmadan ya da farkında olarak kurduğumuz EĞİTME tarzımızdan ortaya çıkan üslubumuz onları çok etkiliyor.

Ve bu ister istemez gelecekte bizi hatırlatan her olayda kitlenme durumu ortaya çıkarabiliyor. Bu yüzden çocuklarımızın ilerde sosyal ilişkilerde sağlıklı ve kendini iyi ifade eden bireyler olmalarını istiyorsak mutlaka ebeveyn olma tarzımızı değiştirmeliyiz.

Leave a Comment