fbpx

İş Hayatında Başarılı Olmak

İş Hayatında Başarılı Olmak

İŞ HAYATINDA BAŞARILI OLMANIN 5 ALTIN KURALI

Her birimiz aldığımız eğitimler, okuduğumuz üniversitelerden sonra iş hayatına atılacağımız o günü iple çeker vaziyette bekliyoruz. Tüm çabalarımızın, eğitimlerimizin sonucunda hak ettiğimiz noktada olabilmek, istediğimiz işe kavuşabilmek için zamanımızı, paramızı, çabamızı ve bolca emeğimizi harcıyoruz. Tüm bunların neticesinde ise peşinde olduğumuz tek bir şey var, o da iş hayatında başarıyı yakalamak! Bu yazımda size bu başarıya ulaşabilmeniz adına atmanız gereken bazı önemli adımlardan bahsedeceğim.

  1. Hedefleriniz olsun!

İstediğiniz üniversiteyi ve bölümü kazandınız. Okudunuz, mezun oldunuz. Üzerine çeşitli eğitimler aldınız, sertifikalar edindiniz. Ve sonunda sahip olmak istediğiniz pozisyonda ve iyi bir şirkette çalışıyorsunuz. Bu noktaya gelene dek aslında ismi konulmasa da hep bir hedef sahibi oldunuz. Üniversiteyi kazanmak, istediğiniz bölümü tutturmak, mülakattan başarı ile geçmek ve işi almak gibi. Tüm bunları elde ettiğinizde ise tüm hedeflerinize ulaşmış ve artık yapmanız gereken bir şey yokmuş gibi hissedebilirsiniz. Oysa başarının önündeki en büyük engel kendini tamamlanmış olarak görmek ve hedefsiz kalmaktır. Çünkü bireyleri kamçılayan ve ilerleme kaydetmemizi sağlayan asıl şey önümüzdeki hedeflerdir. Ne istediğinizi, nereye gittiğinizi ve daha fazla neler başarabileceğinizi sorgulayın ve bulun.

  1. Hayal gücünüzü besleyin.

Her ne olursa olsun asla hayal gücünüzü öldürmeyin ve onu yaşatmak, canlı tutmak için elinizden geleni yapın. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kişi ne kadar yaratıcı, hayal gücü yüksek ise o kadar üretken bir kişiliğe ve aynı zamanda da pozitif bir ruh haline sahiptir.

  1. Hatalarınızdan korkmayın!

Aldığınız onca eğitime ve sahip olduğunuz donanıma rağmen hata yapabilirsiniz. Asıl önemli olan kısım ise, yaptığınız hatalardan korkmamanızdır. Hatalar, aslında bize doğruları öğreten ve doğruya ulaşmamızı sağlayan yolu gösteren şeylerdir. Yaptığınız yanlışları reddetmek yerine onları profesyonel bir şekilde kabullenmek, doğrusunu öğrenmek adına çaba sarf etmek size başarıya götüren yolda bir adım daha ileri taşıyacaktır.

  1. Stres ve Öfke yönetiminizi sağlayın.

Stres, hepimizin bildiği gibi yalnızca iş hayatında değil aynı zamanda gündelik yaşantımızda da sürekli olarak maruz kaldığımız ve başarımızı, sağlığımızı, kişiliğimizi etkileyen önemli faktörlerden biridir. Stresin tüm olumsuz yanlarının dışında, aynı zamanda belirli bir düzeyde maruz kaldığınızda motive edici bir yönü de bulunmaktadır. Ancak fazlasına maruz kaldığınızda ya da bununla nasıl başa çıkmanız gerektiğini bilmediğinizde ise oldukça yıkıcı bir etkiye sahiptir. Aynı şekilde öfke duygusu da strese bağlı olarak ortaya çıkan, kimi zaman kontrol altına alınması oldukça zor olan kuvvetli bir duygudur. Bu durumda yapmamız gereken en önemli şey, stres ile başa çıkma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak, bunları uygulamaya çalışmaktır. Bu sayede stresten en az düzeyde etkilenecek, öfkemizi kontrol altında tutacak ve çok daha sakin bir yapı ile başarı merdivenlerini tırmanacaksınız.

  1. Esneklik sağlayın.

Prensip sahibi olmak, katı kurallara sahip olmak, disiplinli çalışmak, keskin çizgileri olmak ve bunun gibi özelliklere sahip olmak çalışma anlamında size oldukça verim ve başarı kazandıracak etkenlerdir. Ancak bu kadar keskin hatlara sahip olmak, hiçbir konuda esneklik sağlayamamak bazen de oldukça yıpratıcı ve yorucu olabilir. İş yerinde yaşadığınız olaylara ve kişilere bağlı olarak, bazen esneklik sağlamak sizin için kolaylaştırıcı olacaktır. Bu sayede her ne yaşanırsa yaşansın içinde bulunduğunuz şartlara adaptasyonunuz daha hızlı olacak bu da sizi başarıya giden yolda bir adım daha ileri taşıyacaktır.

Leave a Comment