fbpx

İyi Bir Baba Olmak İçin Neler Yapmalısınız?

İyi Bir baba olmak

Çocuğun psikolojik, zihinsel ve sosyal gelişiminde annenin etkisi kadar babanın da rolü oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Sanılanın aksine baba çocuğun gelişiminde belirleyici bir yere ve öneme sahiptir. Özellikle güven, sadakat, güçlülük gibi imgeler çocuğun babayla kurduğu bağ ile öğrenilir ve gelişir. Hem kız hem erkek çocuk için babanın ilgili, sevgisini gösteren ve güven veren bir kişilik yapısı içerisinde olması oldukça büyük önem taşır.

Çocuğun doğumundan itibaren anne ile kurduğu bağın yanı sıra baba ile de sağlıklı bir bağ kurması gerekmektedir. Bu sayede çocuk öncelikli olarak sevgi, güven, şefkat duygularını hissedecek ve anlayacaktır. Ayrıca ileriki yaşlarda çocuğun cinsel kimliğini kazanması anlamında da baba ile sağlıklı ve doğru bir ilişki kurması önemlidir. Erkek çocuklar kendi cinsel kimliklerini algılamak, öğrenmek için babalarını örnek alır ve taklit ederler. Kız çocuklar ise karşı cinsin cinsel kimlik özelliklerini öğrenmek ve anlamak için babalarına ihtiyaç duyar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, babası ile sağlıklı ve doğru ilişki kuran çocuklar ileriki yaşamlarında özgüveni yüksek, uyumlu, akademik başarısı yüksek yetişkinler haline gelmektedir.

İyi bir baba olmak için dikkat etmeniz gereken 10 madde:

  1. Öncelikle baba-çocuk ilişkisinin anne-çocuk ilişkisi kadar önemli olduğunun bilincinde olmalısınız. Bu ilişkinin çocuğun kişisel gelişiminde etkili ve diğer tüm gelişimsel süreçlerinde belirleyici olduğunu unutmayın!
  2. Geleneksel anlayışa göre babanın daima sert, otoriter, mesafeli olması gerektiği ön görülür. Ancak çocuk gelişiminde bu oldukça yıkıcı bir etkiye neden olabilir. Aşırı sert, kısıtlayıcı, cezalandırıcı babaların yetiştirdiği çocuklar ileriki dönemlerde pek çok sorunla karşılaşabiliyor. Bunların başında ise özgüven eksikliği geliyor. Bu nedenle sert ve kısıtlayıcı olmak yerine tutarlı ve dengeli bir baba figürü sergilemek doğru olacaktır.
  3. Erkek çocuklar babalarını rol model alır ve taklit ederler. İyi bir baba-oğul ilişkisi yakalamak için daima doğru örnek olmanız önemlidir. Kız çocuklar için ise hayatlarına giren ilk erkek babaları olduğundan bu ilişki daha hassas bir hal alır. Baba-kız ilişkisi karşı cinsin özelliklerini tanımak ve anlamak konusunda önemli olduğu gibi aynı zamanda kız çocuğun nasıl bir eş seçeceği konusunda da yol gösterici olur. Bu nedenle iyi bir baba olmak için burada sevgi, şefkat dolu bir tavır sergilemek önemlidir.
  4. Çocuklarınızın sizi rol model aldığını asla unutmamalısınız! Eğer sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız önce kendiniz sağlıklı beslenmelisiniz. Kazandırmak istediğiniz her güzel alışkanlığa önce kendinizin sahip olması gerektiğini bilmelisiniz.
  5. Çocuğunuzla olan ilişkinizde açık ve net olun. Tutarsız davranışlardan kaçının.
  6. Eşinizle olan ilişkinize de özen gösterin, sevgi dolu ve şefkatli davranın. Çocuğunuz bunu da gözlemleyecek ve güven duygusu geliştirecektir.
  7. Çocuğunuz için ulaşılabilir olun. Korkuya ve cezaya dayalı bir ilişki geliştirmeniz aranızdaki bağın sağlıksız gelişmesine ve çocuğunuzun kişilik gelişiminde bozukluklar yaşamasına neden olacaktır.
  8. Çocuğunuza sevginizi göstermekten, sarılmaktan çekinmeyin hatta bunu sık sık göstermeye çalışın.
  9. Bir baba olarak çocuğunuzun daima yanında ve destekçisi olduğunuzu hissettirmeniz oldukça önemlidir. Bu sayede güven duygusu gelişecektir.
  10. İyi bir ebeveyn olmanın en önemli kurallarından birisi olan sabırlı olmak ve davranmak iyi bir baba olmanın da kurallarından biridir. Gelişimi boyunca sabırla ve anlayışla yaklaşmak çocuğunuzun sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesine yardımcı olacaktır.

Leave a Comment