fbpx

Kısa Çalışma Uygulaması Hakkında Tüm Merak Edilenler

Kısa Çalışma Uygulaması

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Korona Virüs (Covid-19) salgını nedeniyle düzenlenen toplantı da ekonomiyle ilgili alınan kararlar paylaşıldı. Bunlardan biri de işletmeleri ilgilendiren “Kısa Çalışma Ödeneği” oldu.

Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili Genel Bilgiler

Kısa Çalışma Uygulaması

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Kısa Çalışma Kapsamında;

  • İşçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi ve Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi hizmetleri sağlanmaktadır.

 

Yeni Tip Korona virüs (Covid-19) Etkili Kısa Çalışma Talebinde Bulunulması ve Talebin Değerlendirilmesi

  • Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede tesirini gösteren yeni tip Korona virüsün (Covid-19) olası etkileri dikkate alınarak “dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep” kapsamında kısa çalışma uygulaması başlatılmıştır.
  • Korona virüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işveren; buna ilişkin kanıtlarla birlikte  Kısa Çalışma Talep Formu ile Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesini bağlı olduğu İŞKUR biriminin elektronik posta adresine, elektronik posta göndermek suretiyle kısa çalışmaya başvuru yapabilir.

Kısa Çalışma Ödeneği Süresi, Miktarı ve Ödenmesi

  • Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez.
  • Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.
  • Kısa Çalışma ödeneğinden yararlanabilecek personelin son 3 yıl içinde 600 gün son 4 ayda ise kesintisiz 120 gün prim ödemesi bulunması gerekmektedir. Yaşanan beklenmedik duruma istinaden alından yeni karar ile 600 günlük bu süre 450 güne, 120 günlük süre ise 60 güne indirilmiştir. Bu sayede personellerin Kısa Çalışma Ödeneğine uygun olma koşulları kolaylaştırıldı ve bu da daha çok personelin bu ödenekten faydalanarak işletmenlerin rahatlamasını sağlayacaktır.

 

Kalite İnsan Kaynakları olarak; tüm işletmelerin her zaman destekçisi olduğumuzu bilmenizi isteriz. Buna istinaden de; Kısa çalışma ödeneğinden kimler yararlanabilir, başvuru nasıl yapılır, koşulları ve evrakları nelerdir gibi tüm bilmedikleriniz ve merak ettiklerinizle ilgili uzman ekibimiz size memnuniyetle yardımcı olmak için aramanızı bekliyor olacak. 

Kaynak: İŞKUR

Leave a Comment