fbpx

ÖZGÜR BİREY ÖZGÜN BİREY

Özgür Birey

Birey Olmak

Toplumun her ferdi bir birey ancak yetişkin olmak hepimizin kendi kararlarını alabildiği, kendi hatalarının sorumluluklarını yüklenebildiği yaşa gelmek aslında. Çocuklarımızı yetişkinliğe giden yolda hem yalnız bırakmamalı hem de onlara kendi özgür alanlarını yaratabilecek imkanlar tanımalıyız. Onların bizim kopyamız olmak zorunda olmadığını, ayrı birer birey olduklarını unutmamalıyız.

Kendini Keşfetmek

Erken yaşta yetenek keşfi çok önemli konulardan biri mesela. Çocuklar bizim ilgi duymadığımız ya da onaylamadığımız alanlara ilgi duyabilirler ancak onların bunu keşfetmesine ve kendilerini denemelerine izin vermeliyiz. Bu aynı zamanda ileride tam bir özgüven sahibi olmaya da zemin hazırlayacaktır. Çocukların hayatında tabii ki bir denge kurulmalı, belli kurallar olmalı ancak bu dengede onların isteklerine ve hayallerine de yer verilmelidir. Bu durum onları daha mutlu edecek ve her anını daha verimli hale getirecektir.

Avukat Babanın Avukat Oğlu

Çoğu aile, çocuklarının baba mesleklerini devam ettirmesini ya da onların yönelttikleri alanda eğitim görmelerini ister. Aslında çocuklarının onların kopyası olmasını isterler. Onların da bağımsız bir birey olarak yetiştiğini bazen unuturlar. Eğitim hassas konulardan biri ve istemediği alanda bir eğitim görmesi belki de bütün hayatını mutsuz geçirmesi anlamına gelebilir. O yüzden önemli eğitim kararlarında çocukların sesine de yer verilmelidir.

“Özgür” Bireyler “Özgün” Bireyler

Aslında kendi özgür alanını yaratmasına izin verdiğimizde neler yapabileceğini gördüğümüzde, onun da kendi kararıyla farklı bir birey olduğunu kabul edip bununla gurur duymak daha kolay olacaktır.

Hepimiz dünün çocuğu yarının yetişkin bireyleriyiz. Tabii ki bulunduğumuz kişiliklerin şekillenmesinde en önemli etken aile ancak her zaman olduğu gibi burada da “özgür” ruh özgür birey, “özgür” birey “özgün” birey.

Yorum Yaz