fbpx

Özgüven Başarının Anahtarı

Kalite İnsan Kaynakları

Özgüven

Kişinin kendine duyduğu güveni ifade eder ve kişinin kendini ne kadar rahat ifade ettiğiyle doğru orantılıdır. Özgüveni yüksek olan bireylerin iletişim problemleri fazla olmaz ve girdikleri her ortamda kendilerini kolayca ifade edebilirler. Potansiyellerinin farkındadırlar ve aldıkları sorumlulukları yerine getirirken daha rahat davranırlar. Hayatın her aşamasında önemli bir etken olarak karşımıza çıkar özgüven.

Temeli Atmak Önemli

Temeller çocuklukta atılmaya başlar aslında çoğu şeyde olduğu gibi. Çocuklarımızın özgürce kendilerini ifade etmesine izin vermek ve onların istedikleri şekilde oyunlarını kurmalarına göz yummak önemli. Tabii ki belli bir kontrol altında ve çizgiyi aşmadan yapılmalı bu. Çocukların daha gelişim çağında kendilerinin fakına varması gerekir. Kendi potansiyellerini fark etmelerine, yapabileceklerini görmelerine yardımcı olmalıyız. “Yapamazsın, bu senin yapabileceğin bir şey değil.” cümleleri yerine “deneyebilirsin, şu yaşa geldiğinde bunu yapabileceksin” gibi hem onun cesaretini kırmayan hem de onu ileriye dönük teşvik eden ifadeler kullanılabilir.

Arkadaş Çevresi

Tabii ki arkadaş çevresi de önemli bir etken çünkü zor kurulan özgüvenin desteklenmesine ya da tam tersi yıkılmasına da neden olabilirler. Çocuklarımızın arkadaşlarının, yaptıkları şeylere olan tepkisi ya da görüşlerini ifade ederken bakış açıları çok önemlidir. Farklı durumlara ve görüşlere saygı duyan arkadaş gruplarının olması erken yaşta özgüven inşasına yardımcı olur ya da atılan temelin kuvvetlenmesine neden olur. Tabii bu biraz daha ilerleyen yaşlarda etkisini gösterecek bir sosyal durum.

Kendine Güven!

Her şeyden önce kendimizi sevmeliyiz. Biz kendimizi sevmiyorken insanlardan nasıl sevgi bekleyebiliriz? Önce biz kendimize güvenmeliyiz kendi potansiyelimizi bilmeliyiz ki insanlar da bizim potansiyelimizi görsünler, bize güvensinler. Biz görünür olmak istediğimiz kadar görünürüz. Kendimize inanmak çok önemli. İnanmak başarmanın yarısıdır sözü de bu yüzden zaten. Hayatın her aşamasında kendine güven ve başar!

Danışman Aleyna KILIÇ

Leave a Comment