fbpx

Pazartesi Sendromuna Çözüm İçin 5 Öneri

Pazartesi Sendromu

İş hayatında yer alan pek çok kişinin bildiği ve düzenli olarak yaşadığı ‘Pazartesi Stresi’ yani asıl bilinen adı ile ‘ Pazartesi Sendromu ‘ biraz abartılmış biraz mizaha vurulmuş olsa da çalışan bireylerin ruhsal ve fiziki sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hafta sonu 1 ya da 2 günlük tatilin ardından yeni bir haftaya başlamak, yetişecek işlerin planlaması, yapılması gereken toplantılar derken oldukça stresli bir durum yaratıyor.

İşlerinizi yaparken ortaya çıkan başarısız olma korkusu, üzerinizde hissettiğiniz baskı, sorumluluk duygusu altında hissettiğiniz stres, zaman yönetimi konusundaki endişeleriniz vb. tüm durumlar sizin iş yerinizde kaygılanmanıza neden olmaktadır. Bu durum aşırıya doğru kaçtığında ve kontrol edilemez bir hal aldığında pek çok ruhsal ve fiziksel sorunun da ortaya çıkmasına neden olur.

Çalışan bireylerin çoğunda yüksek düzeyde strese maruz kaldıklarında uyku bozuklukları, yeme bozuklukları, kendine güvenin azalması, sağlık problemlerinde artış, iş performansında düşüş, motivasyon kaybı, aile ve sosyal yaşamdaki ilişkilerde problemler, yetersizlik duygusunda artış, gelecek kaygısı gibi problemler meydana gelmektedir. Bu nedenle birazdan bahsedeceğim ufak yöntemler ile işyerinizdeki stresi azaltmayı amaçlayabilirsiniz.

İş yerinde çalışan bireylerin stres düzeyleri yükseldiğinde kişilerde şunlar gözlemlenir;

 • Sık sık bağ ağrısı
 • Yorgunluk
 • Sabahları zor uyanma / Geceleri zor uykuya dalma
 • Sinirlilik
 • Öfke patlamaları
 • İştahsızlık ya da aşırı yeme
 • Mide rahatsızlıkları
 • İş yerinde ani duygusal boşalmalar (ağlama krizi)
 • Kalp çarpıntıları
 • Panik atak ve benzeri durumlar
 • Uyku bozuklukları

İşte, iş hayatınızı değiştirecek o 5 sihirli yol…

 1. HAYIR demeyi öğrenin. İş hayatınızda yaşadığınız stresi azaltmak ve yaşadığınız tüm sorunları çözümlemek istiyorsanız bunu mutlaka kendinize öğretmelisiniz. Yalnızca kendi yükümlü olduğunuz işler ile ilgilenmeli ve gereksiz / başkalarına ait yükleri üzerinize almamalısınız. Fazladan aldığınız her bir sorumluluk sizin kendinizi daha mutsuz ve daha stresli hissetmenize neden olacaktır.
 2. İş yerinizi kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda ve size hizmet edecek şekilde düzenleyin. Bu şekilde odanızda ya da masanızda kendi düzeninizi oluşturmak hem daha rahat hissetmenize neden olacaktır hem de kendinizi ait olarak hissederek çalışmanıza fırsat yaratacaktır.
 3. Kendinizi ve sağlığınızı boş vermeyin! İş hayatında yapılan hatalardan birisi de tüm yoğunluğun arasında kendini unutan bireyler olarak yaşar hale gelinmesidir. Her sabah işe giderken duş almaya, saçınızı yapmaya, özenli giyinmeye dikkat edin. Bu çalışırken kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Sağlığınıza önem verin, beslenmenize dikkat edin ve mümkün oldukça ofis içerisinde hareket etmeye çalışın.
 4. Kendinize zaman ayırın. Her ne kadar yoğun çalışırsanız çalışın gün içerisinde 15 dakika ile 1 saat arasında bir zamanı mutlaka yalnızca kendinize ayırın. Bunu herkesten uzak ve sessiz bir ortamda gerçekleştirmeye özen gösterin. Bunun yanı sıra sizi mutlu edecek, zevk aldığınız aktiviteleri ve etkinlikleri yapmaktan kaçınmayın ve buna zaman ayırın.
 5. Kendinizi tanıyın ve yaşadığınız şeyi fark edin. Günümüz şartlarında stresi tamamen ortadan kaldırmak ya da onsuz yaşamak tabii ki mümkün değildir. Ancak kendinizi iyi tanıyarak, yaşadığınız olumsuzlukları birer tecrübe olarak kabullenerek ve yolunuza sağlam adımlarla devam ederek çok daha güçlü birer birey olmanız mümkündür.

Leave a Comment