fbpx

Sağlık Haftası ( 7 – 13 Nisan )

Sağlık Haftası

Sağlık Haftası her yıl 7-13 Nisan arasında, insanların sağlık örgütlerini tanıması, sağlıkla ilgili her konuda bilgilenmesi ve bilinçlenmesi için Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından kutlanan bir haftadır. Sağlık Haftası’nın amacı, sağlık bilgisinin ve bilincinin halk içinde artmasını hedefler. Hafta boyunca insan sağlığı konusunda televizyon, radyo ve gazetelerde insan sağlığı ile ilgili konulara değinilir. Sağlığın önemi anlatılır.

Birleşmiş Milletler Örgütü, her yıl sağlıkla ilgili bir konu belirler ve o yıl üye ülkelerde o konu üzerinde durulur. Seçilen konu bir hastalık ya da hastalıktan korunma yöntemleri ile ilgili olabileceği gibi sağlıklı olmak için nelere dikkat etmemiz gerektiği ile de ilgili olabilir.

Sağlıklı bir yaşam sürmek, sağlıkla ilgili her konuda bilgilenmek her bireyin hakkıdır. Sağlıklı bir hayat sürmek için dikkat etmemiz gereken bazı önemli konular vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Çevremizi temiz tutmak
  • Yanlış beslenmeden uzak durmak
  • Sağlıklı yiyecek-içecek tüketimini sağlamak
  • Kişisel bakımımıza dikkat etmek
  • Alkol ve tütün kullanımı gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak
  • Hastalıklar hakkında bilgilenmek
  • Tedavi yöntemleri hakkında bilgilenmek
  • Beden ve ruh sağlığımızı kontrol altında tutmak

Yukarıda belirtilen noktalara dikkat ettiğimiz, kendimizin ve çevremizin farkında olduğumuz sürece sağlıklı bir yaşam sürmek ve yaşam standartlarımızı yükselterek süresini uzatmak bizim elimizdedir. Her birey aslında kendisinin bakıcısı olmalı ve kendini koruyup kollamalı, takip etmelidir. Sağlıklı yaşam, her insanın doğumuyla birlikte elde ettiği ve insan olmaktan dolayı kazandığı bir haktır. Sağlık kavramı hayatımızda ki en temel kavramlardan biridir. Sağlıklı toplumlar için öncelikle bireyin sağlıklı olması gerekir. Bireyler sağlıklı olduğunda toplumlar da sağlıklı olur.

Kalite İnsan Kaynakları olarak Sağlık Haftanızı kutlar, sağlıklı günler dileriz.

Leave a Comment