fbpx

Sosyal Medya ve Aile Hayatımıza Olan Etkisi

Sosyal Medya Etkileri

Teknoloji ve sosyal medyanın hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığını ve birçok faydası olduğunu biliyoruz. Saymakla da bitiremeyiz. Ama bilmediğimiz ya da bilsek de umursamadığımız önemli bir nokta var ki o da akıp giden hayatımızda kaçırdıklarımız ve kaybettiklerimiz.

BUNLARDAN EN ÖNEMLİLERİ

  • Çocuklarımızın dönemsel evreleri. Sürekli çocuğumuzu ekrandan izliyoruz. Yanımızda canlı canlı anını yaşayabilme ve yaşadığımız andan keyif alma imkanımızı elimizle itip hemen çocuğumuzu çekelim, insanlara gösterelim diye 5 inç ekranlardan izliyoruz yanıbaşımızdakini.
  • Çocuğumuzun bizimle olan iletişim çabasını görmezden geliyoruz. Eteğimizi çekiştiren anne bak diye seslenen çocuğumuza, bir dakika çocuğum işim var diyoruz. Bu arada da sosyal medyada başka çocukların videolarını beğenerek kendi çocuğumuzu ihmal ediyoruz.
  • Bir anı sırf deneyimlemek için, zevk almak için yaşamak yerine, sosyal medyaya uzun zamandır hikâye atmadım şuraya gidelim de bir hikâye atalım diye yaşıyoruz.
  •  Ve sonra istemeden ve farkında olmadan gösterişe önem veren, insanların bakış açılarını kendimize çekme ve beğenilme duygularının esiri oluyoruz.
  • Var olanla yetinemiyoruz. Eşimizden, çocuğumuzdan hatta kendimizden var olan durumu aşan, problemlerin doğmasına sebebiyet veren olur olmaz şeyler istiyoruz, hatta diretiyoruz.

Toplumun akışına kendini kaptıran, sormadan, sorgulamadan, süzgeçten geçirmeden her akımın içine kendini atma çabası içinde yaşıyoruz.

Eşsiz, herkesten farklı bir aile olmak, parmakla gösterilen, bu çağda bu kadar organik kalmayı becerebilen bir aile olarak yaşamak varken, sıradan bir aileye dönüşme çabası neden?

Teknolojiyi kullanalım, sosyal medyanın avantajlarını da kullanalım ama değerlerimizi, sevdiklerimizi, sorumluluklarımızı bu yola heba etmeyelim.

Leave a Comment