fbpx

Yeni Eğitim ve Öğretim Yılına Hazır mıyız?

Kalite İnsan Kaynakları

ÇOCUKLAR VE EBEVEYNLER EYLÜL AY’IN DA YİNE BİR HEYECANDA!

“Okullar Açılıyor!” , “Okulların Açılmasına Dair Detaylar Az Sonra Sizlerle” haberli başlıkları gördüğümüz , mahalleliden “Okulların açılmasına da az kaldı Nurancığım, ne yapacağız bakalım”,“ Kızım okul başlamadan sana forma almaya gidelim.” gibi diyalogları duyduğumuz döneme girdik bile. Kısacası en güzel pazartesi sendromu bizlerle!

Tatlı Bir Telaş

Çocuklar yaz tatilinden sıkılmış okulların açılmasıyla arkadaşlarına kavuşmayı dört gözle beklerken bu heyecanı onlarla beraber ebeveynleri de yaşıyor. Hayatlarının en değerli varlıkları olan çocuklarının iyi bir geleceğe sahip olmaları için de iyi bir eğitim hayatının olması gerektiğinin onlar da bilincindeler pekâlâ. Bu bilinç ailelere heyecanın yanında bazen kaygıyı da getirebiliyor. Peki bu süreç nasıl atlatılabilir?

Aileler Okul Başlarken Nasıl Davranmalı?

Çocuğa Kendisini Rahat Hissettirme

Okul başlamadan önce ebeveynler çocukları ile birlikte okula gidip keşif yapmalıdır. Bu sırada onlara okullarını tanıtmalı ve kendi okul geçmişinin güzel anılarını bahsederek sohbet etmelidir.Bu durum, çocuğun kendisini daha rahat hissetmesine yardımcı olacak ve farklı bir dünyaya girecek olmanın heyecanını yaşamasını sağlayacaktır.

Takip Sistemi

Okul başladıktan sonra çocuk ile mutlaka ilk gününün nasıl geçtiği sorulmalı, öğretmeni arkadaşlarını ortamını ve hakkındaki düşünceleri bir yetişkini dinler gibi dinlenmelidir. Çocuğun eğitim süresi boyunca ilerleyişine dair durumlar mutlaka öğretmenleriyle görüşerek takibi yapılmalıdır.

Sorumluluk Bilinci

Çocuğa ödevlerin yapılması ve ders çalışması konusu çocuğa bir iş olarak dayatılmamalı tam tersine çocuk tamamen kendi haline de bırakılmamalıdır. Çocuk görevlerini yaptığında zaman zaman ödüllendirilmeli, sorumluluk almasının güzel bir şey olduğu kendisine hissettirilmelidir.

Zaman Yönetimi

Çocuk derslerine ayırdığı vakit kadar sevdiği aktivitelere de zaman ayırabilmeli, sosyal ortamlarda mutlu olduğu arkadaşlarıyla görüşebilmelidir.  Çok ders çalışıp verimsiz olmasının önüne geçilip, az zamanda daha çok verim alması da bu şekilde mümkün olacaktır. Bu durum motivasyonlarını yükseltecektir.

İnternet Kullanımı Takibi

Teknoloji gelişirken, çocuğun tablet ve telefonlarıyla beraber hangi sitelere girdiği veyahut hangi türde oyunları oynadığı mutlaka takip edilmesi gerekir. Şiddet içerikli intiharı tetikleyen oyunlar, videolar, siteler engellenmeli ve gelişimlerine katkıda sağlayabilecek oyunlar yüklenerek eğlenirken öğrenmeleri sağlanmalıdır.

Ve tabi ki klişe olacak ama eğitim sadece okulda değil her alanda mevcuttur. Eğitim’in yaşı ve yeri yoktur. Bu yüzden;

Değerli Ailelerimiz; Çocuklarınız okula başlarken onların öğreneceği şeyler kadar siz de bu süreçte çok şey öğreneceksiniz. Geleceğimize sahip çıkalım. Bilinçsiz hareket etmeyelim, en değerli varlıklarımızı çocuklarımızı anlayarak onlara yardımcı olalım!

2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Kutlu Olsun!

Güzel ve güneşli günler bizi bekler!

Leave a Comment