fbpx

Anne Baba Olmadan Önce Yapmanız Gerekenleri Listeliyoruz

Anne Baba

Anne-baba olmak oldukça keyifli, heyecan verici bir yolculuktur. 9 ay süren bir bekleyişin ardından miniğiniz eve gelecek ve artık o evin yeni sahibi olacaktır. Ebeveynler için asıl zorlayıcı yolculuk ise onun eve gelişinin ardından başlar. Çünkü bebeğiniz evinizin tüm kurallarını en baştan kendine göre koyacak, tüm hayatınızın merkezine kendisini yerleştirecek ve bundan sonraki tüm yaşamınızın yol haritasını kendisi belirleyecektir. Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda kendinize ve eşinize zaman ayırmak eskisi kadar kolay olmayacaktır.

Biz yetişkinler çoğunlukla geçmişe bağımlı olarak yaşama eğilimindeyizdir. Yaş aldıkça bazı alışkanlıklarımızı değiştirip geride bıraksak da zaman zaman onlara özlem duyarız. Evlilik hayatında aslında çocuktan önce ve çocuktan sonra şeklinde ikiye ayrılır. Bu sadece bizlerin davranış şekli ile değil aynı zamanda toplumun da dayattığı yargılar sebebi ile oluşur. Toplum gözünde anne-baba olmuş yetişkinlerin daha ağır başlı olması, sorumluluk alması, hayatındaki her alanda ciddi olması, sürekli çabalaması beklenmektedir. Oysa anne-baba da olsa her bireyin soluklanmaya, kendine zaman ayırmaya ve ufak kaçamaklar yapmaya ihtiyacı vardır. İşte bu sebeple aynı yetişkinlik dönemimizde olduğu gibi çocuktan önceki hayatımıza da özlem duyarız. Çünkü eşimizle baş başa olmaya, bağımsız ve özgür bir şekilde yaşamaya, sorumluluklardan kısa süreli de olsa kaçmaya ihtiyaç duyarız. Bu sebeple çocuk sahibi olmadan önce yapmanız gereken bazı şeyleri gözden geçirmenizde fayda vardır. Her çift için farklılık gösterecek olan bu listede birlikte yapmaktan keyif aldığınız şeylerden tutun da aşırılık olarak adlandırılabilecek davranışlara kadar her şey yer alabilir.

İşte size listenizi oluştururken fikir verebilecek bazı maddeler şöyle;

  • Öncelikli olarak eşinizle baş başa bir tatil yapabilirsiniz. Örneğin çocuk olduktan sonra yapılan tatiller de genelde geç saatlere kadar oturmanız ya da istediğiniz zamanlarda denize girmeniz mümkün olmayacaktır.
  • Fırsat buldukça bol bol kitap okuyun veya film izleyin. Bebeğiniz geldikten sonra bu aktiviteleri yapabilmek için yalnızca onun uyuduğu aralıklarda fırsat bulabileceğinizi unutmayın.
  • Araba ile ilgili olan tutkularınızı hayata geçirin. Örneğin, hız yapmayı seviyorsanız bunu en azından uygun ve güvenli şartlarda deneyin.
  • Çeşitli aktiviteler yapın, uç sporları deneyin. Zira bebeğiniz dünyaya geldikten sonra bu tarz heyecan verici sporları denemeye cesaret edemeyebilirsiniz.
  • Eşinizle birbirinize bol bol vakit ayırın. Kaliteli zaman geçirmeye, içinde bulunduğunuz anı en verimli şekilde tamamlamaya çalışın.
  • Cinsel hayatınıza zaman ayırın. Bu süreci dilediğiniz gibi yaşamak hem bir birinize bağlılığınız açısından hem de bebek doğduktan sonraki süreçte arada oluşan boşluğu kapatmak açısından faydalı olacaktır.
  • Sosyal aktivitelere katılın. Arkadaşlarınızla görüşmeler düzenleyin ve dilediğiniz saatlere kadar birlikte vakit geçirin. Çünkü bebeğiniz geldikten sonra bunu yapmak için ya annenizin ya da bir bebek bakıcısının yardımına ihtiyacınız olacak.
  • Kendinize zaman ayırın. Sevdiğiniz şeyleri bulduğunuz her fırsatta yapmaya çalışın. Bu uzun uzun duş almak ya da alışverişe gitmek, yüksek sesle müzik dinlemek olabilir. Size iyi gelen şeyleri hayatınızda daha sık yapmaya gayret gösterin.

Tüm bu maddeler listenizi oluştururken size fikir verebilecek şeyleri içermektedir. Önemli olan bu süreçte size iyi gelen, sizi mutlu eden, hayata motivasyonunuzu sağlayan şeyleri keşfedebilmektedir. Hem kendiniz hem de eşiniz için bebek öncesi bu süreci kendinizi dinlendirmek, ilişkinize enerji vermek ve bebeğinizin gelişine hazırlanmak olarak adlandırabilirsiniz. Yaptığınız her bir maddeyi mutluluk için yaptığınızı unutmayın ve asla pişman olmayın. Kendini gerçekleştirmiş ve tamamlamış bireylerin çok daha sağlıklı ebeveynler olduğunu unutmayın!

Ve sonunda minik patronunuz aranıza katıldığında, yeni bir maceranın kapıları açılmış olacak. Ondan önce yaşadığınız her şeyin güzel olduğunu bilecek ancak onun kokusunu duyduktan sonra size yaşattığı mutluluk ve mucizelere hayretle bakacaksınız…

Leave a Comment