fbpx

Bakıcı Değişikliği Çocuğu Nasıl Etkiler?

Çocuk Bakıcı

Bakıcı değişikliği, çocuklar için ciddi bir stres kaynağı olarak kabul edilmektedir. Çocukların bakıcıya alışma evresi çok uzun ve sorunlu olduğundan her yeni bakıcı benzer etkinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu bağlamda anne ve babaların bakıcı değişikliğini tercih etmeden önce mutlaka bu etkileri değerlendirmeleri gerekiyor. Siz de bilinçli birer ebeveyn olarak bu detayı dikkate almalı ve bebek bakıcısı değişikliklerini daha titiz bir şekilde gerçekleştirmeye odaklanmalısınız.

Çocuk bakıcısı değişimince çocuğunuzun psikolojik ve fiziksel manada bazı problemlerle karşılaşması doğal. Bu sorunları ortadan kaldırmak adına ne tür değişimler meydana geleceğini de dikkate almak şart.

Güven Duygusu

Çocuk bakıcısının değişimi çocukta bir güven problemi yaratır. Çünkü çocuğun alıştığı ve uzun süredir birlikte olduğu bakıcısı değiştiğinde yeni bakıcıya alışması için belli bir süreye ihtiyacı vardır. Özellikle de bir süre güvensizlik yaşanmasına neden olacak bu durumu dikkate alarak çocuğunuzdaki muhtemel farklılıkları değerlendirmek gerekir. Bu bağlamda güven en önemli konulardan bir tanesi olacaktır.

İletişim Sorunları

Çocuk bakıcısı değişiminin çocuk üzerindeki en önemli etkilerinden bir tanesi de iletişim süreçlerinde karşı karşıya kalınan sorunlardır. İletişimin daha güçlü olması gerektiği ikili ilişkide değişim, ilişki sürecinin yeniden inşa edilmesini gerektirir. Bu da zaman zaman çatışmalara neden olabilmektedir. İletişim sorunları nedeniyle yaşanacak problemleri ortadan kaldırmak adına mutlaka iletişim sorununu gidermeye özen göstermek gerekir. Ebeveynlerin iletişim nedeniyle yaşanacak sorunları ortadan kaldırmaya yönelik tutumları sayesinde daha başarılı bir çözüme ulaşmak olası.

Alışma Evresi

Çocuk bakıcısı arıyorum diyor ve bakıcıyı değiştirmeyi düşünüyorsanız çocuğunuzun yeni bakıcısına alışma sürecini de değerlendirmelisiniz. Çünkü alışma süreci çocuğunuz için ciddi bir stres kaynağı olacaktır. Bu çerçevede çocuk için eski alışkanlıklara yönelik davranışlar olması mümkün. Önceki bakıcı ve yeni bakıcı arasındaki farklılıklar çocuğun bakıcıyı benimsemesini zorlaştırır. Bu durum da bir çatışma evresinin ortaya çıkışına zemin hazırlar. Bu nedenle ebeveyn için çocuk bakıcısı değiştirmek oldukça ciddi bir durumdur. Dikkatle gerçekleştirilmesi gereken değişim sürecinde Kalite İK gibi profesyonel markalardan da destek almak gerekir.

Yorum Yaz