Bakıcı Nedir?

Bakıcı Nedir?

Bakıcı, kapsamlı bir şekilde açıklanması gereken bir meslek grubu olsa da temel olarak öz bakımını sağlayamayan bebek veya yaşlılara bakım hizmeti veren kişilerdir. Personel hizmetleri tarafından bakımı sağlanacak kişinin ihtiyaç duyduğu alanda eğitim alan bakıcılar görevlendirilir.

Bakıcı Ne iş yapar?

Bakıcıların yaptıkları işler, bakımı sağladığı gruplara göre değişiklik gösterir. Bebek bakıcıları, günümüzde doğumdan önce işe başlıyor ve yeni doğan çantası hazırlama gibi birçok sorumluluğu üstlenebiliyor. Temel görevleri, bebeğin altını değiştirme, yemeğini verme gibi ihtiyaçlarını karşılamadır. Ancak ailelerin beklentilerine göre iş alanları genişleyebiliyor.

Hasta ve yaşlı bakıcıları da yine aynı şekilde öz bakımını yapamayan kişilere yardımcı olmakla görevlidir. Altını değişme, banyo yaptırma, yemek yedirme gibi birçok görevi yerine getirmeleri gerekebilir. Bu görevler, bakımı yapılan kişilere göre değişiklik gösterdiğinden sabit bir rutinleri olduğunu söylemek zordur.

İyi Bir Bakıcı Nasıl Olmalıdır?

İyi bir bakıcıda olması gereken önemli nitelikler vardır. Bu niteliklere göre en uygun bakıcıları tercih edebilir, çocuğunuzun gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayabilirsiniz.

  • Bakıcılar, hasta bakımı veya çocuk bakımı alanlarında mutlaka eğitim almış olmalıdır.
  • Deneyimli ve deneyimlerini referans olarak göstermeleri de önemli kriterlerden biridir.
  • Güler yüzlü, sabırlı, kötü alışkanlıkları olmayan insanlar, sektörde daha başarılı hizmetler sağlamaktadır.
  • Bakıcının gelecek planları ve özel hayatı, işini aksatmasına neden olmamalıdır.

Bakıcılar, görev ve sorumluluklarını yerine getirdiği gibi bakımı sağladığı kişilerle eğlenceli aktiviteler de yapmalıdır. İnsanlar, temel gereksinimleri olduğu kadar sosyalleşmeye, iyi vakit geçirmeye de ihtiyaç duyar. İyi bir bakıcı, bakımı sağladığı kişi ile samimi bağlar kurmalıdır.

Kimler Bakıcı Olabilir?

Çocuk ve bebek bakıcısı olmak için çocuk gelişimi alanında eğitim alabilirsiniz. Bu alanda eğitimler, meslek liselerinde ve üniversitelerde verilir. Hasta bakıcısı olmak için de yine lise veya üniversitede hasta ve yaşlı bakımı eğitimi alınmalıdır. Hasta bakıcı görevleri önemli sorumluluklar gerektirdiği için diplomasız iş bulmak günümüzde oldukça zordur.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum