Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik Yorgunluk Sendromu

YENİÇAĞIN HASTALIĞI: KRONİK YORGUNLUK SENDROMU

Günümüzde gelişen teknoloji, değişen yaşam şartları ve pek çok olumlu ilerlemenin yanı sıra bazı olumsuz yanlar da baş göstermektedir. Bunların başında ise hastalıkların artması ve değişik hastalıkların ortaya çıkmasıdır. Kronik Yorgunluk Sendromu da yeniçağın hastalığı olarak ortaya çıkmaktadır. Halk arasında hiç geçmeyen yorgunluk olarakta bilinen bu rahatsızlığın temelinde tıbbi bir neden mi yoksa psikiyatrik bir neden mi olduğu ise hala araştırılmaktadır. Uzmanların çoğu bu durumun temel sebebinin ağırlıklı olarak psikolojik nedenlerden kaynaklandığını, strese ve yaşam şartlarına bağlı olduğunu savunmaktadır. Bu rahatsızlık genellikle 30-55 yaş arasında görülmektedir. Görülme sıklığı olarak bakıldığında ise kadınlarda daha fazla rastlandığı gözlemlenmiştir.

Peki, nedir bu Kronik Yorgunluk Sendromu?

6 ay ve 6 aydan daha uzun süre devam eden, şiddetli yorgunluk hissi ile kendini gösteren ve buna kas-eklem ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, uyku bozukluğu, konsantrasyon bozuklukları, agresif hal ve tavırlar gibi semptomların eşlik ettiği bir rahatsızlıktır. Bireyin şikâyetleri arasında uyuduğu halde kendini hiç dinlenmiş hissedememek, sürekli yer değiştiren ağrıların görülmesi de vardır. Diğer belirtileri ise şu şekildedir;

 • Gece düzensiz uyku, uykudan sürekli uyanmak
 • Aşırı üşümek ya da terlemek
 • Depresyon belirtileri
 • Ruh halinde ani değişimler
 • Agresif tavırlar
 • Sürekli tekrar eden baş ağrıları
 • Baş dönmesi
 • Boğaz ağrısı
 • Aşırı duyarlılık hali / Çeşitli alerjiler
 • Kas – eklem ağrıları
 • Lenf bezlerinin şişmesi

Yukarda bahsi geçen bu belirtileri kendinizde 6 ay ve 6 aydan uzun bir süredir gözlemliyorsanız mutlaka bir profesyonele danışmalısınız. Bu noktada kişinin kendi bakımına dikkat etmesi, kendi semptomlarını takip etmesi oldukça önemlidir. Çünkü bu rahatsızlığın sebebi çoğunlukla psikolojik kökenlere dayansa da bazen biyolojik sebeplerle de ortaya çıkabilir. Genel olarak hastalığın nedenleri arasında; viral enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar, stres, psikolojik rahatsızlıklar bulunur.

Kronik Yorgunluk Sendromu ile nasıl baş edebilirsiniz?

 1. Uyku düzeninize dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Uyku saatlerinizi düzenlemeli çok geç saatlerde yatmamalısınız. Güne erken başlamak daha enerjik hissetmenize sebep olacaktır.
 2. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Çok yağlı ve ağır besinlerden uzak durun.
 3. Egzersiz yapın. Kendiniz için bir egzersiz programı çıkarın ve buna uymaya çalışın. Çok ağır programlar yapmak zorunda olmadığınızı, kendinize özel bir program oluşturabileceğinizi bilmelisiniz. Günde 7 dakika egzersiz yapmanın bile hayatınızda büyük değişikliklere sebep olabileceğini unutmayın!
 4. Günümüz şartlarında stresten uzak durmak pek mümkün değil. Ancak bizler bu noktada şunu önerebiliyoruz; stres nedenlerinizi ve kaynaklarınızı tanıyın. Stresle baş etme yöntemleri ile ilgili olarak gerekirse bir profesyonelden yardım alın. Bu bilinçlenme sizin kriz anlarında ayakta kalmanıza olanak sağlayacaktır.
 5. Kişinin en iyi bakıcısı kendisidir. Bunu aklınızda tutun ve sürekli olarak kendinizi gözlemleyin, daha iyi nasıl hissedersiniz bunu anlayabilmek adına iç sesinizi takip edin.
 6. Bulunduğunuz ev, iş ortamını yeniden düzenleyin. Çalışan biriyseniz vaktinizin çoğunu iş yerinizde eğer değilseniz de evinizde geçiriyor oluyorsunuz. Yaşam ortamlarınız aynı zamanda sizin yaşam kalitenizi de belirler.
 7. Sosyal aktivitelere katılın. Sosyal çevre ve arkadaş ortamları kişinin stres düzeyini azaltan ve keyifli vakit geçirmesine olanak sağlayan etkenlerdendir.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum