fbpx

Çocukların Gözünden Pandemi Süreci

Pandemi Süreci

Belki de herkesin hayatında ilk defa tecrübe ettiği ve son olsun istediği Pandemi sürecine bir de çocukların gözünden bakalım bugün. Yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de çok zor bir dönemden geçiyoruz. Çocuk dokunarak sorarak öğrenir. Ve çocuğun elinden en güzel keşif aracını alıyoruz “dokunmak”.

Pandemi nedeniyle eğitimde de yeni bir dönem başlamış oldu. Uzaktan eğitim süreci olarak nitelendirilen bu süreç tabii ki her zaman olduğu gibi hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar doğurdu. Gelişen teknolojiden yararlanarak çeşitli platformlar üzerinden öğrenciler ders dinlediler, ödev yaptılar ve sınava girdiler. Farkı öğrenme şekilleri görüp kendilerini internet ortamında nasıl geliştirebileceklerini gördüler ve sınırsız imkanlar keşfettiler. Ama bir yandan da öğretmenlerinden, arkadaşlarından ve tabii ki yüz yüze uygulamalı eğitimlerden uzak kaldılar. İnternetten öğrenilen her şey değerli ama yüz yüze eğitim kadar verimli olmadığını düşünen de çok fazla aile var. Bütün bu süreç sonrasında okulların tam zamanlı açılıp açılmaması hala tartışılıyor.

Okullarda haftanın 2 günü şeklinde eğitim uygulanmaya başladı ancak aileler çok endişeli. Çocuklarını okula göndermek istemeyen, virüs konusunda çok tedirgin olan aileler var. Çünkü her ne kadar önlem alınırsa alınsın çocuk doğası gereği kurallara uymakta zorlanabilir. Arkadaşlarıyla sarılmak, oyun oynamak, gördüğü merak ettiği şeylere dokunmak ister. Ve evde uzun süre kalmak sadece eğitimi aksatmaz, çocuğa psikolojik olarak ta etkiler yaratabilir. Kendini yalnız hissedebilir, uzun süre kimseyle iletişim kuramadığından dolayı ileride sosyal fobi oluşabilir. Bütün bunları ailenin iyice gözlemlemesi daha sağlıklı olacaktır.

Bu nedenle son zamanlarda çoğu aile online eğitimin yanı sıra ayrı olarak evde eğitimi tercih etmeye başladı. Çocuklarına evde hem ödevlerine yardım edecek, hem yabancı dil öğretecek hem de sosyal ortamdan uzak kalmanın eksikliğini onlara en az hissettirecek yardımcılar talep ediyorlar. Böylece çocuklar hem yüz yüze eğitim almış hem de virüs riskinden korunmuş oluyorlar. Eğer sizin de bu süreçte ev öğretmeni ya da oyun ablası gibi personel ihtiyaçlarınız varsa ise bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kalite İnsan Kaynakları ekibi olarak sizin için profesyonel bir çalışma yapar, her türlü personel talebinize memnuniyetle yardımcı olabiliriz.

Danışman Aleyna KILIÇ

Yorum Yaz