fbpx

Engellerimizden Kurtulalım

Engellerden Kurtul

Aslında kendi engellerimizi çoğu zaman fark etmeden kendimiz koyuyoruz. Onları kaldırmak da bizim elimizde. İnsanların nasıl göründüğünden çok bizlerin onları nasıl gördüğü önemli olan. Bazılarımız doğuştan ya da bir kaza, hastalık sonrası engelli kalabiliyoruz. Bu engellerle yaşama tutunup devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte de bence en önemli koşullardan biri yanınızda kimin olduğu ve çevrenin size davranışları.

Sosyal Çevre

Bulunduğunuz sosyal çevrenin bakış açısı hayatınızdaki her adım için siz fark etmeden de olsa yer edinir. Evet toplum baskısından kaçabiliriz, evet kendi kararlarımızı alabiliriz ama bilinç altımızda bir noktada sosyal çevrenin ve toplum baskılarının izlerini taşırız. Bedensel olarak problemi olan insanlar için de bu faktör bazen daha sivrilir. Çünkü dışarı her çıktıklarında, topluma her karıştıklarında onlara dikilen gözler vardır.

Bedenlerine Değil Gözlerine Bakın

Yolda yürürken ya da bir yerde otururken, bedensel engeli olan biri yanımıza geldiğinde ya da karşılaştığımızda önce onu inceler, sonra üzgün bir ifadeyle devam ederiz, en azından toplumun çoğunluğu için böyle. Aslında yapmamız gereken tek şey gözlerine bakıp iletişim kurmaktır. Onlar bedenlerine dikilen gözleri değil, gözlerinin içine normal bakan, saygılı gözleri istiyor.

Destek?

Destek almaları gerekir mi? Bu kişinin bedensel ve psikolojik durumuna göre değişiklik gösterir. Ancak bazı kişiler evde ya da dışarıda bir yardımcıya ihtiyaç duyarlar. Ellerinden tutacak birinin olması, evde onlara bir el olması önemlidir. Böyle durumlarda profesyonel ve duruma hâkim birini titizlikle seçmek gerekir.

Hepimiz Aynıyız!

Her şeyden önce hepimizin aynı olduğu bilincine varmalıyız. Irk, renk, din, dil ve bedensel özellikler fark etmeksizin. Çünkü kimse mükemmel değil, her insanın kusurları vardır. Yalnızca aradaki tek fark, bazılarımızın kusurları örtülebilir şekilde, bazılarımızınki örtülemez şekildedir. Şimdi biraz düşünelim, sizce hangisi acınası?

Aleyna KILIÇ

Leave a Comment