fbpx

Güne Zinde Başlamak İçin Tavsiyeler

Kalite İnsan Kaynakları

GÜNE ZİNDE BAŞLAMANIZI SAĞLAYACAK 10 TAVSİYE

Kısalan günler, uzayan işler derken kış aylarının tam da ortasına gelmiş bulunmaktayız. Hep bir şeyleri yetiştirme telaşı, hep bir şeylerin acelesi, uzayan yapılacaklar listesi, ev işleri, toplantılar, trafik derken akıp giden zamanların tam da içindeyiz. Durum böyle iken en çok ihtiyacımız olan şey ise, güzel bir gece uykusu ve ardından güzel ve enerjik bir sabah uyanmak oluyor. Oysa bizler bunun tam aksine oldukça yorgun uyuyor ve dinlememiz gereken yerde çok daha yorgun bir şekilde uyanıyoruz.

Gelişen yaşam şartları içinde stresten uzak durmak ya da koşturmadan kaçmak pek mümkün görünmese de aslında güzel bir uykunun ya da güne enerjik bir başlangıcın hayatınızda çok fark yaratabileceğini biliyor musunuz? Şehir insanları olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz şey belki de zinde olmak, bitmeyen bir enerji ile günlerimizi yaşamak. O halde güne zinde başlamak ve çok daha enerjik bir başlangıç yapmak için neler yapabilirsiniz?

İşte, gününüzü güzelleştirecek 10 tavsiye:

  1. Güzel bir sabaha uyanabilmenin bir numaralı kuralı güzel bir uyku uyumaktır. Yapılan araştırmalar 6 ila 8 saat arasındaki uykunun yetişkin bir birey için yeterli olduğunu göstermektedir. Bu noktada sizlerde uyanma saatinize göre 6 ya da 8 saat evvelinden uykuya gidecek şekilde kendinizi ayarlamalısınız.
  2. Sabahları uyanır uyanmaz yataktan çıkmamalısınız. Özellikle çalışan kişiler için bu maddeyi gerçekleştirmek zor olabilir ancak gerekiyorsa alarmınızı bir 15 dakika erkene kurarak siz de bunu deneyebilirsiniz. Uyandıktan sonra yatakta 10-15 dakika beklemek hem vücudunuzu hem de metabolizmanızı uyanmaya hazır konuma getirmek için faydalı olacaktır.
  3. Yataktan kalkın ve pencerenizi açın. Odaya temiz havanın dolmasına ve odanın içerisindeki oksijen seviyesinin yükselmesine izin verin.
  4. Odanıza oksijen doladursun siz de yatağınızın kenarına oturun ve birkaç basit egzersiz hareketini yapın. Bu bütün gece hareketsiz kalan kaslarınızın ısınmasına ve güne hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Örneğin, basit boyun, sırt ve kol egzersizleri yapabilirsiniz.
  5. Egzersizlerinizi yapmaya başlamadan önce mutlaka müzik açın. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sabahları uyandığınızda dinlediğiniz şarkıların gün içerisindeki modunuzun üzerinde oldukça etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle geceden hareketli bir playlist hazırlayabilir ve sabah uyandığınızda bu listeyi dinleyebilirsiniz.
  6. Yataktan kalktıktan sonra banyoya gidip elinizi ve yüzünüzü mümkün olduğu kadar soğuk su ile yıkamakta size kendinizi iyi hissettirecektir.
  7. Bir bardak su için! Tüm gece hareketsiz kalan beden aynı zamanda da hareketsiz kalan metabolizma anlamına gelmektedir. Metabolizmanızı uyandırmak ve size gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi üretmeye başlamasını sağlamak için bir bardak su için ve gün içerisinde de sıvı tüketmeye devam edin.
  8. Güzel bir kahvaltı yapın! Güzel bir kahvaltı demek illa uzun uzun kurulacak sofralar ve hazırlanacak kahvaltılar demek değildir. İçerik bakımından oldukça zengin olan çok pratik kahvaltılar da bulunmaktadır örneğin, mısır gevreği, yulaf ezmeleri, meyveler gibi. Size en uygun kahvaltıyı belirleyin ve metabolizmayı ayağa kaldırmak için mutlaka kahvaltı yapın.
  9.  Mümkün olduğunca bir gece önce ertesi gün için hazırlıklarınızı yapmaya ve tamamlamaya çalışın. Örneğin, ertesi gün toplantıda ne giyeceğinize karar vermek, yanınıza almanız gerekenleri masanın üzerine hazırlamak, sabah ki sandviçinizi geceden hazırlayıp dolaba koymak güne çok daha zinde ve hızlı başlamanızı sağlar.
  10. Zihninizde günün kısa bir kurgusunu ve provasını yapın. Bu şekilde gerçekleştireceğiniz zihinsel canlandırma sizi belirsizliklerden kurtaracak ve önünüzde yaşanmayı bekleyen gün ile ilgili olarak fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Bu da sizin rahatlamanıza neden olacaktır.

Leave a Comment