fbpx

Kafein Entoksikasyonu (Yoksunluğu)

Kafein Entoksikasyonu

Dünyada en çok tercih edilen içecek olarak kahve sağlık birimlerinin hep odak noktası olmuştur. Kardiyologlar, onkologlar, diyetisyenler gibi tıbbi alanda uzmanlığı olan neredeyse bütün doktorlar kahveyle alakalı olumlu-olumsuz birçok fikir beyan etmişlerdir.

Kahvenin içinde bulunan maddelere bakıldığında en çok bilineni şüphesiz ki kafeindir. Kafeinin dolayısıyla kahve tüketiminin kan basıncı, hipertansiyon hastalığı, kalp hastalıkları, kronik rahatsızlıklar, gibi hastalıklar üzerindeki etkisi hala araştırılmakla beraber bazı net tespitler de yapılmıştır.

DSM-IV (psikiyatrik hastalıklar tanı kitabı) itibariyle psikolog ve psikiyatristlerde kahve ve içindeki madde kafein ile alakalı alanlarda söz hakkına sahip olmaya başlamıştır. Kitapta bulunan madde kullanımı ile alakalı bölümün arasına kafein bozukluğu ve doğurduğu kafein entoksikasyonu da eklenmiştir.

Buna göre;

  • Düzenli kafein kullanımıyla beraber kafeinin aniden kesilmesi durumlarında,
  • Son 24 saat içinde ortaya çıkan
  • Baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, depresif mod, konsantrasyon bozukluğu gibi belirtiler oluşursa bu kafein yoksunluğu olarak tanılaştırılmıştır.

Güne genellikle kahve ile başlayan bireyler, gün içerisindeki yoğunluk sebebiyle kahve içmeyi unuttuklarında agresiflik, sinir hali, tahammülsüzlük gibi belirtiler ortaya çıkar. Çünkü vücut kafein ister. İstediğini aldığı anda yoksunluk durumu ortadan kalkar ve vücut bir anda rahatlama yaşar. Bunun sebebi ise kafeinin bağımlılık yapan etkisidir.

Bu bağımlılık etkisi psikolojik olarak

  • Duygu durum değişikliğini
  • O anki günlük hayata etki edecek yoğunlukta yaşadığı için;

Kendini artık psikolojik bir madde kullanım bozukluğu olarak tanımlatmıştır.

Leave a Comment